Page 1 of 1

Hva er dette? Fra Vardås

Posted: 24 Jan 2008 13:00
by superfuzz
Mer fra tysk fylling i skogen på Vardås. Jeg aner ikke hva dette er, noen ideer? Fargene på objektet er veldig tysk (feltgrå og khaki) og dette lå ganske dypt nede i fyllinga, altså er det mest sannsynlig gammelt.

Image

Image

Den grå har en ramme som er gjenget. Den khaki mangler denne. Begge har håndtak som er svært solide, utydelig stempling på den grå, men det er en "a" der samt 2 tegn til, minner mye om typiske waffenamt-stemplinger.

Posted: 24 Jan 2008 16:46
by J E F
Lokk til ammunisjonskoggere.
Denne typen ble brukt på 8,8 og 10,5 cm patroner, samt for drivladningene til 12,7 og 15 cm.
Diameter forteller hvilken.
For større kalibre var lukkemekanismen annerledes.

Posted: 24 Jan 2008 17:10
by superfuzz
Det var jo spennende. Men da dukker det opp enda et mysterium. På Vardås sto det 38cm kanon mens denne har ytre diameter 13,5cm. Det er også et godt stykke til nærmeste kanon med passende kaliber. Det er en luftværnstilling der, men jeg tror ikke den ble ferdig i tide. Men det stemmer forsåvidt med andre funn fra skogene rundt der. Der ligger det også mengder av rester etter ammokasser til 3,7cm pak/flak noe som jeg ikke tror har vært installert der.

Posted: 24 Jan 2008 20:49
by J E F
superfuzz wrote:Det var jo spennende. Men da dukker det opp enda et mysterium. På Vardås sto det 38cm kanon mens denne har ytre diameter 13,5cm. Det er også et godt stykke til nærmeste kanon med passende kaliber. Det er en luftværnstilling der, men jeg tror ikke den ble ferdig i tide. Men det stemmer forsåvidt med andre funn fra skogene rundt der. Der ligger det også mengder av rester etter ammokasser til 3,7cm pak/flak noe som jeg ikke tror har vært installert der.
Husk at Vardås har blitt brukt som ammunisjonslager av Sjøforsvaret fra 1945 til 90-tallet. Her ble det også lagret tomgods av denne typen - så det er forklaringen.

Posted: 24 Jan 2008 21:01
by RasmusTerne
Hei.
Kan dette være noe lignende? Funnet på en "fylling" ved MRS 18 batt.
Ser ut som en hylse med tennhette i ene enden og lokk m/håndtak i andre.
Diameter 21 cm,lengde ca.40.
Sigfred R.

Posted: 24 Jan 2008 23:12
by J E F
RasmusTerne wrote:Hei.
Kan dette være noe lignende? Funnet på en "fylling" ved MRS 18 batt.
Ser ut som en hylse med tennhette i ene enden og lokk m/håndtak i andre.
Diameter 21 cm,lengde ca.40.
Sigfred R.
21 cm kardus for Mrs.18
Produsert av stål, og derfor ikke interessant for messingsamlerne.
Dersom du fjerner rusten (med ultralyd, eller annen skånsom måte) på flaten med tennskruehullet får du frem skriften som sier kaliber, kanon og produsent (kode) med år.
Hylsen var åpen slik at man kunne fjerne delladninger og dermed regulere utgangshastigheten (standard på alt feltskyts).

Posted: 26 Jan 2008 1:17
by DeepC
Heisan! Vi finner disse koggelokkene til kaliberne 10.5 og 15cm i vrakfeltet etter Tirpitz. En sjelden gang er disse i massivt messing.

Posted: 26 Jan 2008 1:18
by DeepC
Bilde av undersiden!