Søndagsturen gikk innom dette gamle Luftwaffeanlegget, så tenkte å dele noen bilder med forumet.
Var bare innom de fem bunkersene syd for Nærheim-anlegget.
Det er et enkelt skilt med "Krigsminne" ved åkeren der disse bunkersene ligger, og en trapp som fører over gjerdet. Det ser ut som det har vært et infoskilt der også, men det er borte/ødelagt.
Synd å se at det "forfaller". Om noen år er alle metalldeler som dører, tak, el og lufteanlegg og skorsteiner borte. Tiden er nok langtifra moden for å restaurere et slikt anlegg til originalstand. Det spørs om den tiden noen gang kommer.
Anlegget er vel verdt å besøke. Det er lav grafitti og skrotfaktor. Siden det ligger litt avsides og på et inngjert jorde, er det bare spesielt interesserte som tar turen. På Nærlandsheimen er det vel kristen skole eller asylmottak nå..(?) og ingen av de er vel kjent for hærverk. Ingen gjenværende merking i noen av bunkersene, men litt spennende jernskrot.
To av bunkersene var temmelig fuktige, med mye leire. To var tørre og fine, mens den siste var jeg ikke inni (litt kronglete tilkomst,dekket av sand.) Min kjære ventet ved veien, så jeg hadde litt tidspress. Hun var redd for flått i gresset.
Den gjennomgående gangen til ammunisjonsbunkseren. Temmelig mye leire på gulvet.
Nesten alle panserdørene i anlegget er borte, men på ammunisjonsbunkeren er denne døren igjen.
Et av de to rommene i ammo-bunkeren. Rester av det originale tregulvet?
Åker med bunkers, i sommersol.. Utsikt fra ammobunkersen. Søkelysplassen til venstre og de tre flak-bunkersene lengst unna.
Litt pussig liten betongsak ved siden av ammobunkersen.
Søkelysbunkersen. Med lokalinspirert "jærsk" steingard opp mot inngangen. Fra hva jeg forstår så er dette inngangen til "garasjen" for søkelyset.
Inngang, med rustent jerntak. Likt tak som i flak-bunkersene. Også temmelig sølete gulv. Slagstøvler anbefales!
Ganske romslig. Flere ganger.
Rester av lufteanlegg?
Dette lå inne i søkelysbunkersen. Et det en del av det originale inventaret?
Kan nesten se ut som ammunisjonsholdere..Men alt for stort kaliber for et Flakanlegg.. Det hadde i alle fall ligget der lenge.
Fredligere beboere, sytti år etter..

Taksvalene harfunnet seg til rette.
Inngang til Flak-bunkers1. Den gikk jeg ikke inn i. Mener å huske at dette var den større L410A.. Hmm, får ta turen tilbake senere i sommer.
Den andre flakbunkersen hadde lettere adkomst.
Luke med glugge.
Denne var tørr og fin inni. Noen gjenglemte sengerammer og rustne rester av inventar..
Dobbel armert ståldør, type 434P01 (mer info her:
http://bunkersite.com/panzer/434p01.html
En slags "flapperventil", som fortsatt fungerte.
Den siste flakbunkersen, med en mer miljøvennlig stil, med kløverblomster der kanonen stod.
Ny armert dobbeltdør
Enda en sengeramme.
Flere rester av lufteanlegg?
Mye sand i dette området.
Alt i alt, et fint område, med interessante anlegg!
Og skjult i sanden ligger det nok litt av hvert. Her er det nok en panserdør som stikker opp.
