Page 1 of 1
Radar "Glockenblume" på Gossen/Aukra
Posted: 17 Oct 2007 10:52
by flyvrak
På Gossen, i området nær flyplassen var det satt opp to radarer. Det er nå bare fundamentet igjen av de. Legger ved et par bilder.
Kjell
Posted: 17 Oct 2007 15:25
by RasmusTerne
Hei!
Siste bilde ligner veldig på fundamentet til en FuMo 214 på Batterie Dietl.
Off topic,jeg har lurt på hvordan de fikk de svære antennene til å " stå han av" i vindstyrker over laber bris?Var antennene bevegelige eller fast montert, slik at de kunne stages av?
Sigfred R.
Posted: 17 Oct 2007 20:32
by Erik E
Hallo!
Først applaus til "Flyvrak" Kjell som ser ut til å være forumets mest bereiste person?? Uansett hvem - hva eller hvor så dukker det opp bilder fra deg!
Bunkeren du er på vei ned i er forressten en regelbau 621 "Gruppenunterstand". Disse er det to av der, men jeg regner med du også fant den andre.
For ordennsskyld så var tyskernes navn på stillingen "Glockenblume"
Gossen var forøvrig et viktig knutepunkt for flymelde-enhetene på vestlandet. Her lå også "Abschitts-Flugmeldezentrale Granit", hovedkvarter for ett av syv flymeldesentral-avsnitt i Norge.
Stellung Glockenblume (Gossen)
Posted: 28 Apr 2009 23:30
by Erik E
Hallo
Her er noen bilder av restene fra denne radarstillingen.
Ganske overgrodd og mye er begravd/delvis begravd.
Har nå sett 1 x WR fundament, 2 x R 621 samt noen få tobruk`er
Har lite info om plassen, så hvis noen kan spe på med mer stoff....?
Uansett sjelden kost i Norge å finne Regelbau mannskapsbunkere i LN-stillinger!