Page 1 of 1

Kullstifter til lyskaster? Og en ... dings ...

Posted: 02 May 2011 11:52
by superfuzz
Leker litt med metalldetektoren på Vardås i finværet og fant dette rett under torva.

Det som minner litt om batterier synes jeg ser litt ut som kullstifter til lyskastere. Går en sylindrisk kjerne med kobberhette gjennom en kullsylinder med diameter som på et stort lommelyktbatteri. Utenpå dette er det et tynt lag med noe som kan være tekstil eller noe syntetisk stoff. De sitter sammen i blokker på 3 x 4 ser det ut som og det er rester etter pappesken som de har vært emballert i. Det ligger mange der.
kullstift.jpg
kullstift.jpg (196.35 KiB) Viewed 1446 times

Den neste dingsen aner jeg ikke hva er for noe. Omslag av tykt oljet papir eller lignende. Inneholder 2 stabler med "celler" som den som ligger løst på toppen. Kan se ut som porselen eller bakelitt med kull / grafitt inni. Cellene ligger stablet tett i 2 søyler og mellom disse søylene ligger det en litt ubestemmelig hvit masse med en front i tynt oksydert kobber. Massen er kompakt og kan minne om gips. Må inrømme at jeg var litt forsiktig når jeg pirket på denne da jeg ikke klarte å identifisere den.
dings.jpg
dings.jpg (221.66 KiB) Viewed 1446 times
Noen som har forslag?

Re: Kullstifter til lyskaster? Og en ... dings ...

Posted: 06 May 2011 20:19
by dolmen
Da må du nok hoste opp bedre bilder enn dette.
Dolmen.

Re: Kullstifter til lyskaster? Og en ... dings ...

Posted: 06 May 2011 22:16
by RasmusTerne
Vil nok tro at dette er batteripakker. Kullstaver omgitt av alkalisk illeluktene "guffe"?
Brukte som guttunger kullstavene å skrive obscøne meldinger på svaberget når vi fant slike i fjæra. :)
Sigfred R.

Re: Kullstifter til lyskaster? Og en ... dings ...

Posted: 07 May 2011 1:18
by superfuzz
Beklager, mobil-bilder og jeg fikk ikke renset greiene for jord. Første bildet viser sylindere som består av 1 grafittstav (kan være bakelitt, vanskelig å si) som går gjennom en sylinder av kull. Kobberhette på toppen av grafittstaven. Ikke noe væske i disse, kun solid kull / grafitt. Disse sylinderene har sittet sammen i pakker hvor hver sylinder er pakket inn i et lag tekstil. Ikke noe metall eller isolering, ikke noe kontakt mellom sylinderene. Skjønner ikke helt hva de er til men dybden de lå på er den samme som for uniformsknapper og tyske tuber og bokser så jeg regner med at det er fra krigen.

Re: Kullstifter til lyskaster? Og en ... dings ...

Posted: 19 Oct 2011 21:09
by Voje85
Spennende! :) blir tur til helgen! :m16:

Re: Kullstifter til lyskaster? Og en ... dings ...

Posted: 20 Oct 2011 5:47
by Yngvar
Dette er kullstaver til lysbuekaster.

Re: Kullstifter til lyskaster? Og en ... dings ...

Posted: 20 Oct 2011 9:44
by frodeb
Er det mulig å "få" en slik kullstift til privat samling

Re: Kullstifter til lyskaster? Og en ... dings ...

Posted: 20 Oct 2011 15:04
by Yngvar
Beklager, tok med meg bare et sett og stedet der de ligger er ikke tilgjengelig mer