Page 1 of 1
Sütterlin
Posted: 19 Oct 2012 22:39
by Natter
Jeg har lenge grublet på de uforståelige skribleriene man finner på mange tyske kart - spesielt minekart. Tenkte at det kanskje var en spesiell kode, men fant tilfeldigvis ut nå at svaret er adskillig enklere: Det er en gammel tysk håndskriftstype kalt
sütterlin.
Når en leser beskrivelsen av sütterlin på f.eks.
Wikipedia, står det at Nazi-partiet forbød bruk av slike eldre håndskrifter i 1941 - formodentlig fordi det var "jødisk".
Bruken av dette på kart blir jo da enda merkeligere (vedlagte eksempel med et kartutsnitt er datert 1943)?
Re: Sütterlin
Posted: 20 Oct 2012 10:24
by ettori
Tydelig at ikke alle var like enige med Hitler om jødenes forbannelse. Tviler på at Hitler og foreninga hans hadde vært så glad i dei kartene

Re: Sütterlin
Posted: 20 Oct 2012 11:41
by TommyG
Ja, det forklarer jo en del. Trodde kanskje det var en eller annen veldig forseggjort form for løkkeskrift. Har jo lest en del eldre norske dokumenter som også kan være forholdsvis vanskelig å tolke.
Re: Sütterlin
Posted: 20 Oct 2012 14:39
by Yngvar
Skriften her er kanskje mere gotisk, brukt blant annet på et minekart fra HKB 5/980
Re: Sütterlin
Posted: 21 Oct 2012 9:47
by werner wernersen
Hei
Sutterling er ofte brukt av eldre tyskere på 40 tallet, jeg har en del bilder med sutterling beskrivelser bakpå og det krever sin tid å tolke der det er mulig, for så fort de slurver litt i tillegg så blir det helt uforståelig.
Werner
Re: Sütterlin
Posted: 13 Jun 2013 14:33
by Rugard
Hei
Jeg tror jeg kan bidra med å opplyse litt på de uforståelige skribleriene man finner på mange tyske dokumenter. Det er helt riktig at det er en gammel tysk håndskriftstype, en såkalt kurrentskrift og tilhører gotisk skriftfamilien. Sütterlinskriften er dermed en kursivversjon av den tyske kurrentskriften og ble innført i skolene i Prøysen fra 1915. Bakgrunn av innføringen var statens ønsker å få en forpliktende ”enhetsskrift” i Prøysen og ble etter Hitlers maktovertakelse innført i andre tyske skoler fra 1935 inntil den ble (teoretisk) fjernet sammen med annen gotisk skrift i 1941. Interessant er det faktum at både kurrentskrift og frakturskrift opplevde en sterkt vekst mellom 1935 og 1941 og gjaldt som ”tysk” skrift. For eksempel krevde rikets innenriksminister Wilhelm Frick den 9. mai 1933 at ”den tyske skrift” må prioriteres over det latinske skriftet. Vinteren 1934/34 arrangerte Skriftmuseet ”Rudlof Blanckertz” i Berlin en stor utstilling med tittelen ”Die Schrift der Deutschen” (Skrivingen av det tyske folket). Til 1938 reiste utstillingen rund i de fleste tyske storbyene. Skurril er ut over det at Goebbels propaganda departementet den 30. juli 1937 forbud jødiske utgivere og avis bruket av frakturskriften i sammenheng med publikasjon av bøker, avis, osv. På høydepunktet av Tysklands militærisk suksess fremskyndet Hitler den 3. Januar 1941, at de gotiske bokstavene må gis opp i favør av "Normal skrifttype" (latinsk bokstaver). I en ikke-offentlig rundskriv informerte Hitlers Sekretær Martin Bormann om at den ”tyske gotiske skriften” ikke eksisterer, men vil bestå av såkalte Schwabacher jødiske bokstaver.
Saken med de såkalte ”jødiske bokstaver” ble ikke offentliggjort, i stedet informerte Hans Heinrich Lammers den 13. januar 1941 myndigheter om at bruket av gotiske bokstaver og bruk av Sütterlin håndskrift hindre utlendinger å lese og forstår det som er skrevet, dette skader Tysklands interesse Inn- og Utenriks. Fram og med 1. september 1941 innførte regjeringen latinsk skrift som ”deutsche Normalschrift” (tysk normalskrift).
Dermed er det ikke merkelig at soldatene brukte skriften etter 1943, det var ganske enkelt skrivingen som de hadde lært i skolene

.
På grunn av den pågående krigen var det ikke mulig å introdusere den nye skrifttypen. Den endelige "ut" kom med kapitulasjonen - i de fleste vestlige okkupasjonssoner ble bruken av «tysk type" forbudt. I løpet av 1954 prøvde en del tyske delstater for å bruke skriftet som ”tilleggsskrift”, men interesse i å lære Sütterlin var ikke veldig stort. Det ironiske i det hele er at i Forbundsrepublikken Tyskland disse skriftene blir brakt inn i forbindelse med ny-nazistene

.
Re: Sütterlin
Posted: 23 Jul 2013 9:42
by Erik H
så lærte vi noe nytt i dag også

har sett slike skrifter, men aldri ikke fått med meg historien bak. takk
E