Page 1 of 2
Sandnes/Egersund 29/03 -02/04
Posted: 21 Mar 2014 5:06
by Rock'n Roll
Tenkte å ta meg en ny tur vestover. Og se på noen av fortene mellom Sandnes og Egersund. Vigdel er bankers. Områdene rundt Forus, Sola og Nærbø er også høyaktuelle. Vil gjerne ha tips om hva som er verdt å prioritere. Om noen lokalkjente har lyst på en rundtur en av dagen så hadde det vært veldig bra. Om det finnes noen gode kart som ikke ligger ute på forumet allerede så er jeg takknemlig for innspill. Her i tråden eller send gjerne en pm.
Re: Sandnes/Egersund 29-31/03
Posted: 24 Mar 2014 19:52
by ettori
Bø i Randaberg viss det er ok vær. Kan gjerne hive meg med viss eg har barnevakt.
Re: Sandnes/Egersund 29-31/03
Posted: 30 Mar 2014 8:54
by ettori
Da blir det tur ut til området mellom Solastranda og Ølberg i morgen.
Re: Sandnes/Egersund 29-31/03
Posted: 30 Mar 2014 10:59
by Rock'n Roll
Ser frem til det.
I går ble det en fin kveldstur på MKB 6./503 Nærbø og flere av flakbatteriene i området. Mye spennende. Og jeg rakk til og med konserten med Skambankt i konserthuset.
I dag blir det Hundvåg, Grødem, Kongshaug, Aasen samt flere støttepunkter rundt Stavanger. Og turen er allerede utvidet med en dag for å få med batteriene rundt Egersund på tirsdag.
Og været er jo strålende.
Her er kommandobunkeren på Nærbø, tatt med mobilkamera i lav kveldssol.
Re: Sandnes/Egersund 29-31/03
Posted: 30 Mar 2014 11:50
by ettori
Må visst til Nærbø en dag jeg også.
Kan ta med Tinghaug også i morgen siden det ligger like ved der jeg bor.
Re: Sandnes/Egersund 29-31/03
Posted: 31 Mar 2014 9:17
by Rock'n Roll
Nærbø bør være et "must".
I tillegg til de ovenevnte tok jeg også en titt på "torpedobatteriet" på Vardeneset, Viste. Vistnes, Citadelle-Forus og vakttårnet i Kvalebergleiren. Mye artig for en langveisfarende.
Her er en ny kommandobunker, MKB 1./503 Stavanger Grødem:
Re: Sandnes/Egersund 29-31/03
Posted: 01 Apr 2014 20:38
by Revtangen
Da fikk eg besøk av en hyggelig kar på tur som kom innom i forbindelse med besøk på HKB 8./978 Jederens Rev.
Jan Scheie
Re: Sandnes/Egersund 29-31/03
Posted: 01 Apr 2014 21:16
by ettori
Takker for to lærerike dager rundt om kring.
Re: Sandnes/Egersund 29-31/03
Posted: 01 Apr 2014 21:56
by ettori
Gleder meg til at Rock'n roll begynner å legge ut godbitene fra turen.
Re: Sandnes/Egersund 29-31/03
Posted: 02 Apr 2014 1:42
by Rock'n Roll
Får legge ut noen flere bilder når jeg kommer hjem. Bildene her blir bare mobilbilder.
Takker ettori for to innholdsrike dager. Kjekt med litt lokalkunskap, og fikk til og med sett steder som ikke lå inne på GPS'en.

Må selvfølgelig takke natter også for et utrolig godt arbeidsverktøy med GPS posisjonene. De har jeg hatt mye glede av.
Og ikke minst en takk til Jan på Reve for en hyggelig samtale og mye interessant informasjon.
Møtte også en meget hyggelig mann på Hårr som kunne fortelle mye artig om dette batteriet også.
Legger ut et par bilder til av kommandobunkere. Ogna/Sirevåg og Hårr. Kommandobunkeren på Hårr er bygget på omtrent samme måte som de som står på Obrestad og Jederens Rev.
Re: Sandnes/Egersund 29-31/03
Posted: 02 Apr 2014 15:10
by Natter
Rock'n Roll wrote:Må selvfølgelig takke natter også for et utrolig godt arbeidsverktøy med GPS posisjonene. De har jeg hatt mye glede av.
Hyggelig å høre at noen har nytte av disse

Av helsemessige årsaker ligger dette litt på is for tiden, men jeg har bla fått mye bra info fra JEF nylig, som gjør at POI-kategorien for batteriposisjonene bør være tilnærmet komplett - håper å få oppdatert denne før "sommersesongen".
Skal ikke kuppe denne trråden, men kan jo nevne at jeg også har et mer ambisiøst prosjekt på trappene, med en egen POI-kategori for militær-/krigshistoriske museer og samlinger worldwide. Foreløpig samler jeg bare lister med museene, deretter må adresser og posisjoner på plass (rimelig tidkrevende, og av nevnte grunner er jeg ikke i stand til å bruke særlig mye tid på dette nå).
Tar veldig gjerne mot tips (navn/adresser/posisjoner) på museer rundt om i verden (mail/PM)!
Re: Sandnes/Egersund 29/03 -02/04
Posted: 03 May 2014 18:44
by ettori
Siden jeg venter på Rock'n roll i morgen kan jeg legge ut mer fra sist tur.
Re: Sandnes/Egersund 29/03 -02/04
Posted: 03 May 2014 19:20
by Rock'n Roll
Da ble det ny tur til Rogaland gitt
Flott at ettori ville bli med igjen. Og på veien snublet jeg visst over noen fort i Agder. Nå venter jeg på ferja fra Hidra.
Aalo, Signalen/Åvik og Hitterøy var noen fantastisk flotte fort. Med masse fine grunnmurer og stillinger. Og mye fine trapper.

Re: Sandnes/Egersund 29/03 -02/04
Posted: 05 May 2014 0:07
by ettori
Da var vi ferdige med Batteriet på Tau eg noen feltmessige saker på Røyneberg.
Re: Sandnes/Egersund 29/03 -02/04
Posted: 05 May 2014 9:41
by Rock'n Roll
Utsikt fra kommandobunkeren på Stapnes, Egersund.