Page 1 of 1

Luftvern på Frosta

Posted: 19 Apr 2016 10:34
by Spitfire
Jeg fant dette flyfotoet fra 1955 på norgeibilder.no:

http://www.norgeibilder.no/?zoom=15&lat ... EPSG:32632

Dette var et tysk luftvernbatteri (jeg har ikke betegnelse tilgjengelig her). Kanonene har blitt fjernet (kan ha blitt fjernet av tyskerne i 44-45), men det er fortsatt tydelig hvordan utformingen av batteriet har vært. Det ligger 2-3 mindre utsprengte rom for ammunisjon i nordre del av stillingen.

Re: Luftvern på Frosta

Posted: 19 Apr 2016 10:36
by Spitfire
jeg ser at linken viser bilde fra dagens situasjon. Om noen klarer å få til at bildet fra 1955 kommer i default må de gjerne gjøre det. Ellers er det bare å klikke på linken, klikke på bildet og velge bilde fra 1955.

Re: Luftvern på Frosta

Posted: 19 Apr 2016 18:45
by JornN
Brannåsen eller Gammelplassberga. Vanligvis refrert til som Sundalshøgda. Hører så vidt til under Levanger kommune.
Dette var et tungt luftvernbatteri (8,8 cm) under Flak Abt. 502 Sch. Mest sannsynlig under 4. batteri.
Ett av mange rundt Åsen og ved Frosta.
Veldig nedgrodd og utradert dette batteriet, og vanskelig å skille ut stillingene i terrenget. Det ligger også et stykke oppe i åsen uten særlig mye annet enn natur rundt.
Best bevart er vel ammolagrene i fjell.