RasmusTerne wrote:Hei.
Ser ellers at Mauseren til Øksnevad 2 også er merket med "Kongsberg-kronen".Ble det produsert 7,92 Mausere her,eller er det fra ev.
ombygging?
Hilsen Sigfred R.
Godt spm, Kongsberg våpenfabrikk ble jo brukt av tyskerne under krigen, men har ikke funnet noe info om akkurat det.. Hvis jeg ikke husker helt riv ruskende galt så ble Kongsberg colt'n også brukt av Tyske styrker under krigen, men om den ble produsert fra 1940-45, og hvis den ble det, så er det normalt å tenke at også Mauser ble produsert her..
Har bladd litt i noen bøker etter Militær merking, men fant lite om Tysk merking, men har en del tidsskrifter liggende i kjeller'n med info om det ene og det andre, så skal ta en titt i dem når jeg får tid
Men noen koder her som kan hjelpe
Waffen Werke Brunn, Brunn = dot
Mauser, Obendorf = byf
J. P. Sauer = ce
Mauser, Obendorf = svw
ERMA = ax
Mauser, Borsigwalde = ar
Berlin-Lubecker = duv
Gustloffwerke = bcd
Waffen Werke Brunn, Brunn = swp
Steyr = bnz
Waffen Werke Brunn, Bystrica = dou
Tillegsopplysning:
Dødningehodet betyr at våpenet ble produsert i en konsentrasjonsleir av fanger, det er i såfall ett Steyr (BNZ) våpen, det var SS som hadde ansvaret for denne produksjonen.
Flere merker finnes også, Ørn med swaztika, og ørn med en X, og sikkert flere..