Jeg har en tysk avstandsmåler som er produsert av "blc", og jeg lurer på om noen har opplysninger om denne.
Legg merke til at det står (pz), og en som var innom mente at den var i bruk på en panzervogn ?
Bilder legges ved.

Moderators: Stutzpunkt, KOS
Jeg har lite peiling på dette temaet, men mener fra bilder (og mye modellbygging i mine yngre dager) at avstandsmålerne i panservognene var utformet som periskoper?valla58 wrote:Jeg har en tysk avstandsmåler som er produsert av "blc", og jeg lurer på om noen har opplysninger om denne.
Legg merke til at det står (pz), og en som var innom mente at den var i bruk på en panzervogn ?
Ser ut som det ligger mye rart i det naustet der....!valla58 wrote:Hei igjen !
Dette er jo en fantastisk side.![]()
Har lurt på dette i noen år, og VIPS får jeg svaret..
Ps: Denne har stått i et naust siden krigen, salt luft etc. men er helt klar og god optikk. Alle justeringer er smurt, og fungerer som de skal. Fiffig løsning på skalalysene, med to pærer og prismer som går ifra senter til hver side.(Skimtes bak på det ene bildet)
Tusen takk !
Misunnelig,misunnelig....he,he..valla58 wrote:Hm...nei naustet er nok tømt for gamle sakerr, men det er dette krigshistoriske museet mitt som du ser bilde av. Jeg måtte legge denne avstandsmåleren på gulvet for å ta bilder, og der er det knapt nok gåplass...så jeg har et stort luksusproblem, og leverer inn tippelappe hver uke UTEN at Norsk Tipping greier å trekke riktige tall..så noen utvidelse lar vente på seg.
Iløpet av over tretti år, har det jo håpet seg litt opp..,og for bare ca tre uker siden fikk jeg bl.a. to kofferter med disse periskopene til panzer, som det ble nevnt her. En eldre herre hadde tatt vare på en god del saker fra krigens dager, og han døde i Mars, og da kom slektningene med en hel billast med flotte saker..jo, jeg er nok litt bortskjemt her.
Legger med et bilde som viser noen kofferter og kasser som jeg har fått.
Jøss, bevares, utrolig, at det går an !!!!!korp wrote:Wow, æ bli mæsst sjelvin. At det går an å gjøre slike funn.
Jeg har etter hvert fått de små grå til å virke, og når jeg blar i fotosamlingen ser jeg at jeg var innom deg for noen år siden... Samlingen var imponerende da (fikk også en del interessante historier om bla. en motorsykkel mm), og den er åpenbart bare blitt større...valla58 wrote:Når jeg først er i farta, håper jeg at jeg legger dette ut i riktig evnefelt, men skulle kansje lage en ny overskrift..?
Har ikke peiling, men stusset litt over den tre-foten som siktet ser ut til å være montert på nå. Ville ikke dette være fastmontert ombord?valla58 wrote:sentralsikte til luftvernbatteri Rheinmetall-Borsig C30 ombord i Schlachtschiff Tirpitz !!!